This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Ash |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Solid body Swamp ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | Neck Depth at Nut: 13/16” (20.64mm); Neck Depth at 12th Fret: 57/64” (22.6 mm); Neck Width at the Body: 1 1/3" (54.15mm) |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25" |
| Neck Details: | maple neck with a rose wood fretboard and pearloid bird inlays |
| Electronics: | Neck Pickup: PRS 85/15 "S" Humbucker Bridge Pickup: PRS 85/15 "S" Humbucker Controls: 1 x volume, 1 x tone (push/pull coil-split) Switching: 3-way toggle pickup switch |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.67k Neck: 7.37k |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 4oz |
| Case Details: | Gig bag included |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good condition. There is a minor dent on the lower bout of the body near the input jack. |
| Serial Number: | CTIG027642 |
| Tech Notes: | Guitar plays well with optimal neck relief, and low string action. The frets stand tall with little to no sign of play wear |