This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now

Description
Description
Rock is war, and the Thundergun is the weapon of choice for thick old school tone, but with modern punch thanks to the five-piece neck and lock down bridge. The thicker raised center section increases body mass, while the thinner wings increase resonance for a wicked combination of sustain and harmonics.
Specs
Specs
General
| Series: | Reverend Set Neck |
| Country of Manufacture: | Made in South Korea |
| Product Color: | Citradelic Sunset |
| Factory Setup: | E Standard Bass (E-A-D-G) |
Body
| Body Shape: | Thundergun |
| Body Material: | Korina Solidbody |
Neck
| Neck Material: | 5-Piece Korina/Walnut |
| Neck Shape: | Medium Oval |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Nut Material: | Boneite |
| Nut Width: | 42mm |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 34" |
| Number of Frets: | 21 Frets |
| Neck Joint: | Set Neck |
| Fingerboard Inlay: | Mother of Pearl Blocks |
| Inlay Shape: | Blocks |
| Neck Binding: | White |
Electronics
| Bridge Pickup: | Thick Brick Bridge |
| Neck Pickup: | Split Brick Neck |
| Controls and Switching: | Volume, Tone, Pickup Pan |
Hardware
| Hardware Color: | Chrome |
| Bridge: | String-thru-body or top-load, 3/4" spacing. |
| Tuning Machines: | Hipshot Ultralight, 1/2" Dia. Shaft |
| Fret Wire: | 0.110"W x 0.050"H |
| Saddle: | Metal |
| Knobs: | Custom Dome Knobs |