This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
19
- Vintage
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: FC968
Weight: 6lbs 15oz
Questions? Chat Now!
$4,178.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-9/16" |
| Electronics: | Original single coil pickups and electronics, with 3-way toggle switch and volume/tone controls for each pickup. The pot codes date to 1966. |
| Pickup Measurements: | 7.0k (neck), 7.0k (bridge) |
| Weight: | 6lbs 15oz |
| Modifications/Repairs: | -There is overspray/touchup on the back of the body. This is difficult to see in natural light, but appears under blacklight. -The bottom strap button has been replaced |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Rickenbacker is in good condition, with light aging present throughout. There is light wear around the edges and sides of the body, and there are a few light cracks in the pickguard. There is a flower decal on the back of the body. |
| Serial Number: | FC968 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show light play wear. The serial number and pot codes date the guitar to 1966. |
SKU: U7037941601

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-9/16" |
| Electronics: | Original single coil pickups and electronics, with 3-way toggle switch and volume/tone controls for each pickup. The pot codes date to 1966. |
| Pickup Measurements: | 7.0k (neck), 7.0k (bridge) |
| Weight: | 6lbs 15oz |
| Modifications/Repairs: | -There is overspray/touchup on the back of the body. This is difficult to see in natural light, but appears under blacklight. -The bottom strap button has been replaced |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Rickenbacker is in good condition, with light aging present throughout. There is light wear around the edges and sides of the body, and there are a few light cracks in the pickguard. There is a flower decal on the back of the body. |
| Serial Number: | FC968 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show light play wear. The serial number and pot codes date the guitar to 1966. |