This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The idea of integration in Sire basses starts with the P7 - being the first among the lines with P+J characteristics. Having the Marcus-signature pickup set, this hybrid guitar is able to produce both distinct bass and classic jazz tones.
Specs
Specs
General
| Series: | Sire P |
| Product Color: | Dakota Red |
| Factory Setup: | E Standard Bass (E-A-D-G) |
Body
| Body Shape: | Sire P Type |
| Body Material: | North American Alder |
Neck
| Neck Material: | Hard Maple |
| Neck Finish: | Satin |
| Neck Tint/Color: | Natural |
| Neck Shape: | C-Shape |
| Fingerboard Material: | Ebony (Rolled Fretboard Edges) |
| Headstock Veneer: | No |
| Nut Material: | Bone |
| Nut Width: | 38mm |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Scale Length: | 34" |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Four Bolt Steel Square Plate |
| Fingerboard Inlay: | White Pearloid Blocks |
| Inlay Shape: | Blocks |
| Headstock Inlay/Decal: | Marcus Mire Sire Logo |
| Neck Binding: | 1-Ply Ivory |
Electronics
| Bridge Pickup: | Marcus Super-PJ Revolution |
| Neck Pickup: | Marcus Super-PJ Revolution |
| Controls and Switching: | Volume / Tone (Dual Pot) | Pickup Blender | Treble | Middle / Middle Frequency (Dual Pot) | Bass, Mini Toggle (Active / Passive) |
| Electronics Notes: | Marcus Heritage- 3 with Middle Frequency Control |
Hardware
| Hardware Color: | Chrome |
| Bridge: | Marcus Miller Modern S |
| Tuning Machines: | Premium Open-Gear |
| Fret Wire: | 2.4 Medium |
| Saddle: | Metal |
| Pickguard: | White |
| Knobs: | Chrome Metal Knob |