This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Ash |
| Body Details: | Swamp ash body |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" |
| Neck Thickness (IN): | .835"-.945" (21.2mm - 24mm) |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-13/16" |
| Scale Length: | 34 1/4" |
| Neck Details: | Hard maple neck with an unbound maple fingerboard and white peraloid block inlays |
| Electronics: | Original PJ pickups Volume / Tone(Dual Pot) | Pickup Blender | Treble | Middle / Middle Frequency (Dual Pot) | Bass, Mini Toggle(Active / Passive) |
| Pickup Measurements: | unable to measure due to active system |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 10lbs 8oz |
| Case Details: | No case/gig bag |
| Cosmetic Condition: | This bass is in very good condition. Little to no signs of play wear. Minor buffing scratches throughout. |
| Serial Number: | 2N21380061 |
| Tech Notes: | This bass plays well with some neck relief and medium/high string action. The frets are tall and wide with no signs of play wear. |