
Description
Description
The Euro RST series brings Spector’s classic design into a new era with updated tonewoods, enhanced electronics, and a fresh palette of exclusive stain options. Neck-through construction has long been central to the Spector design. The Euro RST takes this concept to the next level with a three-piece Roasted Maple neck & fingerboard, which not only gives this design a distinct look, but offers enhanced stability and rigidity. This perfectly tempered tonewood is paired with a uniquely figured Flame Maple top and Empresswood back, for striking looks, resonance, and lightweight performance. For electronics, Euro RST models are loaded with Aguilar Super Double pickups and OBP-2 pre-amps for an added mid-range focus that’s sure to cut through any mix. These exciting basses are available in three all-new colors, Sienna Stain, Turquoise Tide, and Sundown Glow, each complemented with a matching headstock, and a soft matte finish that feels broken-in from day one.
Specs
Specs
General
| Serial Number: | NB20737 |
| Product Color: | Sundown Glo |
| Case Type: | Gig Bag Included |
Body
| Body Material: | Paulownia/Empresswood |
| Body Finish: | Matte |
| Top Material: | Flame Maple |
Neck
| Neck Material: | 3pc Roasted Maple w/ Graphite Rod Support |
| Neck Finish: | Matte |
| Fingerboard Material: | Roasted Maple |
| Nut Material: | Brass |
| Nut Width: | 1.64" |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 34" |
| Number of Frets: | 24 Frets |
| Neck Joint: | Roasted Maple Neck Through Construction |
| Fingerboard Inlay: | Mother of Pearl Crown |
| Inlay Shape: | Crowns |
Electronics
| Bridge Pickup: | Aguilar Super Double 4SD-D1 |
| Neck Pickup: | Aguilar Super Double 4SD-D1 |
| Controls and Switching: | Volume, Volume, Treble Cut/Boost, Bass Cut/Boost |
| Electronics Notes: | OBP-2 Preamp; +/- 18dB @ 40Hz, +/- 16dB @ 6.5KHz |
Hardware
| Hardware Color: | Chrome |
| Bridge: | Aluminum Locking |
| Tuning Machines: | Gotoh GB-350 |