1
/
of
9
- Used
Regular price
$4,587.00
Regular price
Sale price
$4,587.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 417
Weight: 7lbs 10oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$4,587.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.85" 12th- 0.92" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 34" |
| Electronics: | Original EMG active humbuckers with Aguilar preamp. Includes neck volume, bridge volume, and 3-band EQ. |
| Pickup Measurements: | N/A- active system |
| Hardware: | Original hardware |
| Weight: | 7lbs 10oz |
| Case Details: | Original hardshell case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition. There is one small dent near the bass side upper horn, and a few small dings along the edges of the lower bout. The bridge shows light tarnishing. |
| Serial Number: | 417 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with standard action and optimal neck relief. The frets are tall with light play wear. |
SKU: U7580708601

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.85" 12th- 0.92" |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 34" |
| Electronics: | Original EMG active humbuckers with Aguilar preamp. Includes neck volume, bridge volume, and 3-band EQ. |
| Pickup Measurements: | N/A- active system |
| Hardware: | Original hardware |
| Weight: | 7lbs 10oz |
| Case Details: | Original hardshell case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good cosmetic condition. There is one small dent near the bass side upper horn, and a few small dings along the edges of the lower bout. The bridge shows light tarnishing. |
| Serial Number: | 417 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with standard action and optimal neck relief. The frets are tall with light play wear. |