1
/
of
10
- Used
Regular price
$2,081.00
Regular price
Sale price
$2,081.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 93110690
Weight: 4lbs 10oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$2,081.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.895" / 10th fret - 1.00" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | The electronics are not functional. |
| Weight: | 4lbs 10oz |
| Modifications/Repairs: | The electronics are not functional. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This Takamine is in good cosmetic condition with light wear. There is some cloudiness in the finish on the front of the headstock and there are some small, shallow dings below the sound hole. |
| Serial Number: | 93110690 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal play wear. |
SKU: U7590691106

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.895" / 10th fret - 1.00" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | The electronics are not functional. |
| Weight: | 4lbs 10oz |
| Modifications/Repairs: | The electronics are not functional. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This Takamine is in good cosmetic condition with light wear. There is some cloudiness in the finish on the front of the headstock and there are some small, shallow dings below the sound hole. |
| Serial Number: | 93110690 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal play wear. |