
Description
Description
This deluxe Grand Concert acoustic-electric boasts a gorgeous visual profile thanks to back, sides and top of beautiful Hawaiian koa. A solid top yields a punchy midrange response with clear trebles and a woody, focused character that will grow even warmer over time. The compact body shape and narrower 1-11/16-inch nut width make for a remarkably accommodating, relaxed feel, perfect for everything from flatpicking and strumming to fingerstyle arrangements. Aesthetic refinements include a full-body gloss finish and gold hardware. This model includes ES2 electronics for clear, balanced plugged-in tone and a hardshell case for storage and transportation.
Grand Concert: A smaller-bodied guitar ideally suited for fingerstyle.
Hawaiian Koa: Few woods carry the allure of Hawaiian koa, with its gorgeous figure and sweet, complex tone.
Expression System 2: The Expression System 2 captures more of a guitar’s dynamic properties using a breakthrough behind-the-saddle design.
Venetian Cutaway: The Venetian cutaway is known for its soft, round lines. The sloping peak of the cutaway will vary depending on the shape of the body.
Features:
- Solid Hawaiian koa top yields rich midrange tone
- Features back and sides of beautifully figured layered koa
- Easy-playing Taylor neck makes for smooth fretting
- Upgraded appointments include full-body gloss finish
- Includes ES2 electronics and a hardshell case
Specs
Specs
General
| Series: | Taylor 200 Series |
| Country of Manufacture: | Made in Mexico |
| Product Color: | Shaded Edgeburst |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Grand Concert |
| Acoustic Cutaway Type: | Venetian Cutaway |
| Body Material: | Koa |
| Body Finish: | Matte |
| Top Material: | Koa |
| Bracing Pattern: | Academy Series Bracing |
| Rosette: | Single Ring |
Neck
| Neck Material: | Neo-Tropical Mahogany |
| Neck Finish: | Matte |
| Neck Tint/Color: | Natural |
| Neck Shape: | Standard Carve |
| Fingerboard Material: | West African Crelicam Ebony |
| Headstock Veneer: | West African Crelicam Ebony |
| Nut Material: | White Nubone |
| Nut Width: | 1.6875" |
| Fingerboard Radius: | 15" |
| Scale Length: | 24.875" |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Scarf Neck |
| Fingerboard Inlay: | Faux Pearl/Italian Acrylic Small Diamons |
| Inlay Shape: | Diamonds |
| Side Marker Inlay: | Silver Dots |
Electronics
| Acoustic Electronics: | Expression System 2 |
Hardware
| Hardware Color: | Gold |
| Bridge: | West African Crelicam Ebony |
| Tuning Machines: | Taylor Gold Standard |
| Saddle: | Micarta |
| Pickguard: | Black Plastic |
| Knobs: | ABS Plastic |