
Description
Description
Featuring Urban Ash back and sides, a Sitka spruce top, and hand-pleasing details—a beveled armrest and cutaway, chamfered body edges, and Curve Wing bridge—this guitar is a player’s delight. The ash showcases a deep tobacco color, bringing out the wood grain richness. Choose from a natural or Kona burst top, accented with a firestripe pickguard. In both cases, the body sports a Silent Satin finish. Appointments include Compass inlays, silver side dots, black/Ivoroid edge trim, Italian acrylic rosette, and Gotoh 510 tuners in Antique Gold. The guitar features ebony bridge pins with gold acrylic dots and a 50th-anniversary label. It comes with ES2 electronics and ships in a Taylor deluxe hardshell case. Tonally, Urban Ash combines mahogany and koa properties, offering a focused, even response that suits a wide range of playing styles. Paired with a spruce top and V-Class voicing, players will love the clarity, projection, sustain, and responsiveness. With ergonomic features, aesthetic appeal, and sonic versatility, this is a highperformance, high-inspiration instrument. Production limited to 1,974 guitars worldwide
Specs
Specs
General
| Series: | Taylor 300 Series |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 1204024114 |
| Product Color: | Kona Sunburst |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Acoustic Cutaway Type: | Venetian Cutaway |
| Body Material: | Urban Ash |
| Body Finish: | Silent Satin |
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Bracing Pattern: | V-Class |
| Purfling: | Chamfered Edges |
| Body Notes: | Chamfered Edges, Tobacco Back and Sides Finish |
Neck
| Neck Material: | Neo-Tropical Mahogany |
| Neck Finish: | Satin |
| Neck Tint/Color: | Tobacco |
| Neck Shape: | Standard Carve |
| Fingerboard Material: | West African Crelicam Ebony |
| Headstock Veneer: | West African Crelicam Ebony |
| Nut Material: | Black TUSQ |
| Nut Width: | 1.75" |
| Fingerboard Radius: | 15" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Taylor Scarf Neck |
| Fingerboard Inlay: | Compass, Italian Acrylic, Faux Pearl |
| Inlay Shape: | Custom Symbol |
| Side Marker Inlay: | Silver Dots |
Electronics
| Acoustic Electronics: | Taylor Expression System 2 |
| Controls and Switching: | Volume, Bass, Treble |
Hardware
| Hardware Color: | Gold |
| Bridge: | West African Crelicam Ebony |
| Tuning Machines: | Antique Gold Gotoh 510 |
| Saddle: | Micarta |
| Pickguard: | Celluloid Firestripe Faux Tortoise |