
Description
Description
There's a reason why the 814ce is Taylor's most acclaimed guitar: With its blend of refined craftsmanship, richly textured sound and artful aesthetics, the 814ce represents everything that we stand for as guitar builders. East Indian rosewood back and sides, a Sitka spruce top and V-Class bracing produce a lush response with warm lows, pristine trebles and a slightly scooped midrange, leaving space in the mix for vocals or other instruments. Ideal for flatpicked lead lines, strumming, delicate fingerpicking and everything in between, this Grand Auditorium acoustic-electric boasts a versatile character that translates beautifully in amplified settings through the ES2 pickup. A deluxe hardshell case keeps the 814ce safe wherever you take it.
Overview
- Taylor's flagship acoustic-electric guitar
- Solid east Indian rosewood body with Sitka spruce top
- V-Class bracing for unmatched sustain and power
- Built with radius armrest for playing comfort
- Includes built-in ES2 pickup and hardshell case
Specs
Specs
General
| Series: | Taylor 800 Series |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 1204304032 |
| Product Color: | Natural |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Acoustic Cutaway Type: | Venetian |
| Body Material: | Indian Rosewood |
| Body Finish: | Gloss 4.5 |
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Bracing Pattern: | V-Class |
| Body Binding: | Rock Maple Binding Edge Treatment, Radius, Indian Rosewood |
| Rosette: | Single Ring Abalone |
Neck
| Neck Material: | Neo-Tropical Mahogany |
| Neck Finish: | Satin |
| Neck Tint/Color: | Natural |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Headstock Veneer: | West African Crelicam Ebony |
| Nut Material: | TUSQ |
| Nut Width: | 1.75" |
| Fingerboard Radius: | 15" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Taylor Neck, Bolt-On |
| Fingerboard Inlay: | Mother of Pearl Element |
| Inlay Shape: | Custom Symbol |
| Headstock Inlay/Decal: | Taylor Mother of Pearl |
| Neck Binding: | West African Crelicam Ebony |
Electronics
| Acoustic Electronics: | Expression System 2 |
Hardware
| Hardware Color: | Smoked Nickel |
| Bridge: | West African Crelicam Ebony |
| Tuning Machines: | Taylor Smoked Nickel with Smoked Nickel Buttons |
| Saddle: | Micarta |
| Pickguard: | Indian Rosewood |
| Truss Rod Cover: | West African Crelicam Ebony |
| Bridge Pins: | West African Ebony with Green Abalone Dots |