1
/
of
10
- Used
Taylor Custom GO Lutz Spruce/Maple Natural 2022
Taylor Custom GO Lutz Spruce/Maple Natural 2022
Regular price
$5,603.00
Regular price
Sale price
$5,603.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 1211212174
Weight: 5lbs 1oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
$5,603.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .83" 10th- .87" |
| Fingerboard Radius: | 15.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original Taylor Expression System |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 5lbs 1oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has light play wear. There is several significant dents on the top of the body along the edge of the lower bout. Aside from these, the guitar is in very clean condition. |
| Serial Number: | 1211212174 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with light play wear. |
SKU: U7596873001

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .83" 10th- .87" |
| Fingerboard Radius: | 15.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original Taylor Expression System |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 5lbs 1oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has light play wear. There is several significant dents on the top of the body along the edge of the lower bout. Aside from these, the guitar is in very clean condition. |
| Serial Number: | 1211212174 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with light play wear. |