This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The Taylor Custom program makes it easy to turn the Taylor of your dreams into a reality, giving you the opportunity to design your own personal signature model, which will stand out as a unique expression of your musical and aesthetic tastes. As a Taylor Custom dealer, Chicago Music Exchange will work with you to help you choose from an assortment of Taylor’s finest tonewoods—including non-standard species and premium grades—as well as a rich palette of feature options and premium appointments that’ll help you bring your distinctive Taylor dream guitar to life!
Specs
Specs
General
| Series: | Taylor Custom |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 1208234105 |
| Product Color: | Tobacco Sunburst |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Acoustic Cutaway Type: | No Cutaway |
| Body Material: | Honduran Rosewood 3-Piece |
| Body Finish: | Gloss |
| Top Material: | Premium Bearclaw Sitka |
| Bracing Pattern: | V-Class |
| Body Binding: | Figured Maple |
| Rosette: | Maple, single Ring |
| Body Notes: | 3-Piece Mini Wedge Back, w/Honduran Rosewood Gloss Backstrap |
Neck
| Neck Material: | Mahogany |
| Neck Finish: | Satin |
| Neck Tint/Color: | Satin Finish |
| Neck Shape: | Standard Carve |
| Fingerboard Material: | Special Ebony |
| Headstock Veneer: | Ebony |
| Nut Material: | TUSQ |
| Nut Width: | 1.75" |
| Fingerboard Radius: | 15" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Scarf Neck Joint |
| Fingerboard Inlay: | Mother of Pearl Small Diamonds |
| Inlay Shape: | Diamonds |
| Side Marker Inlay: | Silver Side Dots |
| Headstock Inlay/Decal: | Gloss Bound Headstock w/Mother of Pearl Taylor Logo |
Electronics
| Acoustic Electronics: | Expression System 2 |
Hardware
| Hardware Color: | Antique Gold |
| Tuning Machines: | Gotoh 510 Antique Gold, Black Plastic Buttons |
| Saddle: | Micarta |
| Pickguard: | Firestripe |
| Truss Rod Cover: | Honduran Rosewood |
| Knobs: | ABS Plastic |
| Bridge Pins: | Bone, Dark Stain w/Australian Opal Red Dot |