This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Koa |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Weight: | 4lbs 12oz |
| Serial Number: | 1208284095 |
Specs
Specs
General
| Series: | Taylor Koa Series |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 1208284095 |
| Product Color: | Kona Burst |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Acoustic Cutaway Type: | Venetian |
| Body Material: | Hawaiian Koa |
| Body Finish: | Silent Satin |
| Top Material: | Torrefied Sitka Spruce |
| Bracing Pattern: | V-Class |
| Rosette: | Paua Single Ring |
| Purfling: | Black/Hawaiian Koa/Paua |
| Body Notes: | 2-Piece or 4-Piece Simons Wedge |
Neck
| Neck Material: | Neo-Tropical Mahogany |
| Neck Finish: | Satin |
| Neck Tint/Color: | Kona Burst |
| Neck Shape: | Standard Carve |
| Fingerboard Material: | West African Crelicam Ebony |
| Headstock Veneer: | West African Crelicam Ebony |
| Nut Material: | Black Graphite |
| Nut Width: | 1.75" |
| Fingerboard Radius: | 15" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Number of Frets: | 20 Frets |
| Neck Joint: | Taylor Scarf Neck |
| Fingerboard Inlay: | Paua Spring Vine |
| Inlay Shape: | Flowers/Vines/Trees |
| Side Marker Inlay: | Silver Side Dots |
| Neck Binding: | West African Crelicam Ebony |
Electronics
| Acoustic Electronics: | Taylor Expression System 2 |
| Controls and Switching: | Voluyme, Bass, Treble |
Hardware
| Hardware Color: | Gold |
| Bridge: | West African Crelicam Ebony |
| Tuning Machines: | Gotoh 510 Antique Gold w/Antique Gold Buttons |
| Saddle: | White Micarta |
| Truss Rod Cover: | West African Crelicam Ebony |
| Bridge Pins: | West African Crelicam Ebony w/Green Abalone Dots |