This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
12
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 20060522516
Weight: 5lbs 13oz
$2,364.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Koa |
| Body Material: | Sapele |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | D |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has a three-pickup system with a five-way selector switch, a volume pot, and a two-band EQ. |
| Pickup Measurements: | N/A - active system cannot be measured. |
| Weight: | 5lbs 13oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | 20060522516 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are narrow and tall with light play wear. |
SKU: U6443777902

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Koa |
| Body Material: | Sapele |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | D |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has a three-pickup system with a five-way selector switch, a volume pot, and a two-band EQ. |
| Pickup Measurements: | N/A - active system cannot be measured. |
| Weight: | 5lbs 13oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | 20060522516 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are narrow and tall with light play wear. |