
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.82" 12th - 0.92" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-3/8" |
| Electronics: | The bass has a humbucker, a volume pot, and a tone pot. |
| Pickup Measurements: | 8.6 kΩ |
| Weight: | 6lbs 15oz |
| Modifications/Repairs: | This bass is made from a Fender Jazz Bass neck and a Gibson Grabber body. The fingerboard has been converted to fretless and sanded to a 12" radius. The string guide has been replaced with an ad hoc one made of a screw and washer. The body has been carved out to a custom design and part of the pickup route has been filled. The pickguard has been cut to a new shape and the controls have been attached to a plastic plate attached in the now cut-out body. The body and neck have both been refinished. |
| Case Details: | Hardshell case |
| Cosmetic Condition: | This vintage bass is in good condition .The finish is matte with light scratches and some small dings. The carved edges are rough and unsanded and some of the finish is thin and worn through. The metal hardware is lightly tarnished with age. |
| Tech Notes: | The bass plays well with medium action. The neck stamp is no longer legible and it cannot be dated. |