This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Mahogany back and sides, spruce top |
| Neck Material: | Nato |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | Soft V |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret 0.808", 10th fret 0.930 |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 23 5/8" |
| Neck Details: | Mahogany neck with rosewood fretboard |
| Electronics: | Original |
| Hardware: | Original |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Original gig bag |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good condition, minor scratching throughout. There is also a chip on the back of the headstock |
| Serial Number: | IHL221328 |
| Tech Notes: | Guitar plays well with medium/low action and optimal neck relief |