This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Regular price
£1,301.00
Regular price
Sale price
£1,301.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: F2418861
Weight: 7lbs 15oz
Questions? Chat Now!
£1,301.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Wizard Neck |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.745" / 12th fret - 0.800" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original DiMarzio pickups and original wiring, five way switch, volume, tone, coil tap mini toggle. |
| Pickup Measurements: | Neck - 10.6k ohms, Bridge - 16.8k ohms |
| Weight: | 7lbs 15oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Ibanez has minimal wear. The finish is glossy with light surface scratches throughout. |
| Serial Number: | F2418861 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. The frets are tall with minimal wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: U7453296901

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Wizard Neck |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.745" / 12th fret - 0.800" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original DiMarzio pickups and original wiring, five way switch, volume, tone, coil tap mini toggle. |
| Pickup Measurements: | Neck - 10.6k ohms, Bridge - 16.8k ohms |
| Weight: | 7lbs 15oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Ibanez has minimal wear. The finish is glossy with light surface scratches throughout. |
| Serial Number: | F2418861 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. The frets are tall with minimal wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |