This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | Slim "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.82 - 12th: 0.96 |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original DeArmond “S-Grill” neck and bridge pickups, 3-way toggle switch installed, 2x volume, 2x tone |
| Pickup Measurements: | Neck: 7.73k ohms - Bridge: 15.95k ohms |
| Weight: | 5lbs 3oz |
| Modifications/Repairs: | The original pickup rotary switch has been replaced with a 3-way toggle switch. The blend knob has been disconnected and does not function. Both volume knobs and tone knobs have been replaced and re-wired with DiMarzio pots. The top strap button has been moved to the rear of the heel on the treble side, the original strap button entrance on bass side upper bout has been filled. |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition with play wear minor and scratches present throughout the body and headstock. |
| Serial Number: | H090810400 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with minimal signs of play wear. |