- Used
Atkin The Forty Three Aged Black Baked Sitka/Mahogany w/K&K Pure Mini
Atkin The Forty Three Aged Black Baked Sitka/Mahogany w/K&K Pure Mini
Serial Number: 2613
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician. For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic condition, please call to speak to one of our experts.
Summary
Top Material: Spruce
Body Material: Maple
Neck Material: Mahogany
Fingerboard Material: Rosewood
Fingerboard Radius: 16.00"
Nut Width: 1-11/16"
Scale Length: 24-7/8"
Electronics: K&K Pure Mini
Modifications / Repairs: None.
Case Details: Original Hardshell Case
Cosmetic Condition: This Atkin is in good cosmetic condition. There are few signs of wear outside of factory aging.
Serial Number: 2613
Tech Notes: This guitar plays well with low action. The frets are tall and narrow with minimal play wear.
SKU: J43-A-BK-U1-2613

Description
Description
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 16.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 7/8" |
| Electronics: | K&K Pure Mini |
| Pickup Measurements: | NA |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This Atkin is in good cosmetic condition. There are few signs of wear outside of factory aging. |
| Serial Number: | 2613 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. The frets are tall and narrow with minimal play wear. |