1
/
of
10
- Used
Bourgeois Legacy Series DB Signature OM Sunburst 2017
Bourgeois Legacy Series DB Signature OM Sunburst 2017
Regular price
£4,153.00
Regular price
Sale price
£4,153.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 007820
Weight: 4lbs 6oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
£4,153.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original sunburst finish. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Soft V |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.840" / 10th fret - 0.940" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-23/32" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 4lbs 6oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case with Specification Sheet included |
| Cosmetic Condition: | This used Bourgeois guitar is in very good cosmetic condition with light wear. The finish is glossy with light surface scratches and small dings throughout. |
| Serial Number: | 007820 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal play wear. |
SKU: U7590539101

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original sunburst finish. |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Soft V |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret - 0.840" / 10th fret - 0.940" |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-23/32" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 4lbs 6oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case with Specification Sheet included |
| Cosmetic Condition: | This used Bourgeois guitar is in very good cosmetic condition with light wear. The finish is glossy with light surface scratches and small dings throughout. |
| Serial Number: | 007820 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are tall with minimal play wear. |