This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
Featuring a sculpted shredder's cut heel and scalloped lower back bout for comfortable and unencumbered upper fret access, the Dinky® alder body is paired with a graphite-reinforced bolt-on caramelized maple neck for rock-solid stability. The baked neck has a silky-smooth hand-rubbed satin urethane finish on the back for sublime playability, Luminlay® side dots to guide your way along the fretboard on dark stages and a heel-mount truss rod adjustment wheel for quick and painless neck relief tweaks. Designed for high-speed playing, its 12"-16" compound radius ebony fingerboard features comfortable rolled edges, 24 jumbo frets, pearloid dot inlays and Graph Tech® TUSQ® XL nut.
FEATURES
- Alder Dinky® body
- Bolt-on caramelized maple neck with graphite reinforcement
- 12”-16” compound radius ebony fingerboard with 24 jumbo frets and pearloid dot inlays
- Graph Tech® TUSQ® XL nut
- Heel-mount truss rod adjustment wheel
- Direct mount Seymour Duncan® Custom Full Shred TB-10 bridge pickup and direct mount Seymour
- Duncan Alnico II Pro APH-1N neck pickup
- Five-way blade switch, Stratocaster®-style skirt knobs for no-load tone control and volume knob (with
- 500K EVH® Bourns™ low-friction potentiometer)
- Mini two-way toggle switch for parallel and series pickup combinations
- Gotoh® Custom 510 recessed tremolo bridge
- Charvel-branded die-cast locking tuners
Specs
Specs
General
| Product Color: | Gloss Black |
| Case Type: | Gig Bag Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Dinky |
| Body Material: | Alder |
| Body Finish: | Gloss |
Neck
| Neck Material: | Caramelized Maple |
| Neck Finish: | Hand-Rubbed Urethane |
| Neck Shape: | Speed Neck with Rolled Fingerboard Edges |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Nut Material: | Graph Tech TUSQ XL nut |
| Nut Width: | 1.6875" (42.86mm) |
| Fingerboard Radius: | Compound 12-16" (304.8-406.4mm) |
| Scale Length: | 25.5" (647.7mm) |
| Number of Frets: | 24 Frets |
| Neck Joint: | Bolt-On |
| Fingerboard Inlay: | 4mm Pearloid Dot |
| Inlay Shape: | Dots |
| Side Marker Inlay: | Luminlay |
Electronics
| Bridge Pickup: | Seymour Duncan Full Shred TB-10 |
| Neck Pickup: | Seymour Duncan Alnico II Pro APH-1N |
| Controls and Switching: | 5-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Both Outer Coils, Position 3. Bridge and Neck Pickup, Position 4. Both Inside Coils, Position 5. Neck Pickup; Volume (500K EVH Bourns Low Friction Pot), No-Load Tone |
| Electronics Notes: | 2-Position Mini Toggle Down/All Series, Up/All Parallel |
Hardware
| Hardware Color: | Chrome |
| Bridge: | Gotoh Custom 510 Tremolo |
| Tuning Machines: | Charvel-Branded Die-Cast Locking |
| Fret Wire: | Jumbo |
| Saddle: | Metal |
| Knobs: | Strat-Style Skirt |
| Switch Cap: | Black |