- Used
Collings OM1 Jet Black Top Doghair Back/Sides w/Pearloid Pickguard
Collings OM1 Jet Black Top Doghair Back/Sides w/Pearloid Pickguard
Serial Number: 33806
Weight: 3lbs 14oz
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician. For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic condition, please call to speak to one of our experts.
Summary
Finish: Original
Body Material: Mahogany
Top Material: Spruce
Body Details: Bound spruce back and sides
Neck Material: Mahogany
Neck Profile: Modified V
Nut Width: 1-11/16"
Scale Length: 25 1/2"
Neck Details: Bound mahogany neck with an ebony fretboard and pearl dotted inlays. 14-20in compound radius
Electronics: N/A
Pickup Measurements: N/A
Hardware: Original
Weight: 3 lbs 14 oz
Cosmetic Condition: The guitar is in good condition,. There is a minor dent on the top of the body near the lower bout. There are also minor scratches and blemishes through out the body.
Serial Number: 33806
Tech Notes: The guitar plays well with optimal neck relief, and low string action. The frets stand tall with no sign of play wear.
Case Details: Hardshell case
SKU: COLL-OM1-BKDOG-33806-U

Description
Description
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Bound spruce back and sides |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | Modified V |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Bound mahogany neck with an ebony fretboard and pearl dotted inlays. 14-20in compound radius |
| Electronics: | N/A |
| Pickup Measurements: | N/A |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 3lbs 14oz |
| Case Details: | Hardshell case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in good condition,. There is a minor dent on the top of the body near the lower bout. There are also minor scratches and blemishes through out the body. |
| Serial Number: | 33806 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with optimal neck relief, and low string action. The frets stand tall with no sign of play wear. |