1
/
of
11
- Used
Regular price
£4,153.00
Regular price
Sale price
£4,153.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 23381
Weight: 4lbs 5oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
£4,153.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .85" 10th- .94" |
| Fingerboard Radius: | 14.00" to 26.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 4lbs 5oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has light play wear. The finish is glossy with ,minor scuffs and surface scratches throughout. |
| Serial Number: | 23381 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with minimal play wear. |
SKU: U7596492001

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | medium "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .85" 10th- .94" |
| Fingerboard Radius: | 14.00" to 26.00" |
| Nut Width: | 1-3/4" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 4lbs 5oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar has light play wear. The finish is glossy with ,minor scuffs and surface scratches throughout. |
| Serial Number: | 23381 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action. The frets are narrow and tall with minimal play wear. |