This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Details: | Chambered mahogany body with maple cap |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | Medium D |
| Neck Thickness (IN): | 0.950"-2.05" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Mahogany neck with bound rosewood fingerboard and white wing inlays |
| Electronics: | Original; Duesenberg Split King Dual-Coil bridge pickup 3-way rotary switch, master volume |
| Pickup Measurements: | 9.8k ohms |
| Hardware: | Original |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Duesenberg guitar is in very good cosmetic condition with minor blemishes and light play wear. |
| Serial Number: | 221605 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. Frets are tall and wide with play wear. |