1
/
of
9
- Used
Regular price
£979.00
Regular price
Sale price
£979.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 12754653
Weight: 8lbs 1oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
£979.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .91" (1st fret), .99" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickups and electronics |
| Pickup Measurements: | 7.4k (neck), 8.4k (bridge) |
| Weight: | 8lbs 1oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Eastman guitar is in good condition, with light signs of use on the glossy finish. |
| Serial Number: | 12754653 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show minimal wear. |
SKU: U7594498601

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .91" (1st fret), .99" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original pickups and electronics |
| Pickup Measurements: | 7.4k (neck), 8.4k (bridge) |
| Weight: | 8lbs 1oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Eastman guitar is in good condition, with light signs of use on the glossy finish. |
| Serial Number: | 12754653 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show minimal wear. |