This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
10
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 10345304
Weight: 8lbs 1oz
£906.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics, with Seymour Duncan Phat Cat pickups, 3-way toggle switch, and volume/tone controls for each pickup |
| Pickup Measurements: | 8.0k (neck), 8.4k (bridge) |
| Weight: | 8lbs 1oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Eastman guitar is in good condition, with light signs of use on the glossy finish. |
| Serial Number: | 10345304 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show minimal wear. |
SKU: U7020306401

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original electronics, with Seymour Duncan Phat Cat pickups, 3-way toggle switch, and volume/tone controls for each pickup |
| Pickup Measurements: | 8.0k (neck), 8.4k (bridge) |
| Weight: | 8lbs 1oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Eastman guitar is in good condition, with light signs of use on the glossy finish. |
| Serial Number: | 10345304 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action, and the frets show minimal wear. |