This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Body Details: | Bound maple/poplar top, back, and sides with a maple center block |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Laurel |
| Neck Profile: | "C' |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Maple neck with a bound laurel fingerboard and mother-of-pearl split diamond inlays |
| Electronics: | Original humbuckers with 2x volume, 2x tone, and a 3-way toggle switch |
| Pickup Measurements: | neck: 7.97k ohms - bridge: 8.48k ohms |
| Hardware: | Original |
| Modifications/Repairs: | There was a break in the neck starting from the bottom of the headstock and going through to the 2nd fret that has been repaired. |
| Case Details: | Original hardshell case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition. There is a headstock/neck break repair that is visible. No other signs of play wear are present. |
| Serial Number: | 23101510074 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. Truss rod is fully functional. The frets are tall with no signs of play wear. The repair is sturdy and holds proper string tension. |