This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Body Details: | Layered maple and poplar back and sides. |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Laurel |
| Neck Profile: | "C" shape |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Mahogany neck with bound rosewood fingerboard and white Mother of Pearl split diamond inlays. |
| Electronics: | Original; Burstbucker 2 (neck) and 3 (bridge) humbucker pickups, 3-way selector switch, two volume controls, two tone controls. |
| Pickup Measurements: | neck: 7.8k ohms - Bridge: 8.3k ohms |
| Hardware: | Original. |
| Modifications/Repairs: | - Two crack repairs along the back of the neck where the neck and headstock meet |
| Case Details: | Original hardshell case included. |
| Cosmetic Condition: | This used Epiphone guitar is in good cosmetic condition with minor play wear throughout. There are two crack repairs that can be felt along the back of the neck where the neck and headstock meet. |
| Serial Number: | 23091512230 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. Frets are tall and wide with little play wear. |