This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Body Details: | Semi-hollow maple body |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Laurel |
| Neck Profile: | "C" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Neck Details: | Mahogany neck with a bound laurel fingerboard and mother-of-pearl split diamond inlays |
| Electronics: | Original humbuckers with 2x volume, 2x tone, and a 3-way toggle switch |
| Pickup Measurements: | neck: 8.16k ohms - bridge: 8.36k ohms |
| Hardware: | Origiinal |
| Weight: | 7lbs 15oz |
| Modifications/Repairs: | The headstock had snapped off at one point, and have since been repaired with epoxy. The repair is sturdy and holds proper string tension. |
| Case Details: | Original hardshell case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition. A visible headstock repair is present on the back of the neck, under the first fret. Other light finish scratches are present throughout the body and headstock. |
| Serial Number: | 23101510060 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with no signs of play wear. |