This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The Jared James Nichols “Blues Power” Les Paul Custom is the latest signature model from the Gibson Brand Ambassador and blues-rock powerhouse that hails from Les Paul’s hometown. The Jared James Nichols “Blues Power” Les Paul Custom features classic Les Paul Custom styling and cosmetic appointments and a stunning Aged Pelham Blue finish. It pairs that with brushed nickel hardware, including Grover® Locking Rotomatic® tuners and a wraparound Lightning Bar bridge for rock-solid tuning stability. A single Seymour Duncan® Silencer JJN P-90B in the bridge position ensures righteous tone and hum-free performance, and the included EpiLite case helps keep your investment safe and secure.
Specs
Specs
General
| Series: | Epiphone Modern |
| Artist Name: | Jared James Nichols |
| Product Color: | Pelham Blue |
| Case Type: | Soft Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | Les Paul |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Finish: | Gloss |
| Top Material: | Mahogamu |
| Body Binding: | 7-ply Top, 5-ply Back and Headstock |
Neck
| Neck Material: | Mahogany |
| Neck Finish: | Gloss |
| Neck Shape: | 50s |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Nut Material: | Graph Tech NuBone |
| Nut Width: | 1.692" (43mm) |
| Fingerboard Radius: | 12" (304.8mm) |
| Scale Length: | 24.75" (628.65mm) |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | Set Neck |
| Fingerboard Inlay: | Pearloid Blocks |
| Inlay Shape: | Blocks |
| Side Marker Inlay: | Dots |
| Neck Binding: | Single Ply |
Electronics
| Bridge Pickup: | Seymour Duncan Silencer JJN P-90B |
| Controls and Switching: | Master Volume, Master Tone; CTS Potentiometers |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel |
| Bridge: | Wraparound Lightning Bar |
| Tuning Machines: | Grover Locking Rotomatic |
| Fret Wire: | Medium Jumbo |
| Saddle: | Metal |
| Truss Rod Cover: | 3-ply Bell Shaped with "Blues Power" |
| Knobs: | Black "Top Hats" with Metal Inserts |
| Hardware Notes: | Brushed Nickel |