1
/
of
11
- Vintage
Regular price
£5,084.00
Regular price
Sale price
£5,084.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: 525794
Weight: 6lbs 8oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
£5,084.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.79" 12th - 0.95" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-9/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has two P90s, a three-way selector switch, two volume pots, and two tone pots. |
| Pickup Measurements: | neck - 7.9 kΩ, bridge - 7.7 kΩ |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 6lbs 8oz |
| Modifications/Repairs: | The frets have been leveled. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Epiphone guitar is in good condition. The finish is glossy with light surface scratching and some small dents and dings. |
| Serial Number: | 525794 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium with minor play wear. The serial number dates to 1968. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: U7578035301

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.79" 12th - 0.95" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-9/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has two P90s, a three-way selector switch, two volume pots, and two tone pots. |
| Pickup Measurements: | neck - 7.9 kΩ, bridge - 7.7 kΩ |
| Hardware: | Original hardware. |
| Weight: | 6lbs 8oz |
| Modifications/Repairs: | The frets have been leveled. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Epiphone guitar is in good condition. The finish is glossy with light surface scratching and some small dents and dings. |
| Serial Number: | 525794 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium with minor play wear. The serial number dates to 1968. |
| Trem Arm Included: | Yes |