This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.81" 12th - 1.02" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has a single coil pickup, a volume pot, and a tone pot. The pot codes date to 1966. |
| Pickup Measurements: | 5.8 kΩ |
| Weight: | 5lbs 12oz |
| Modifications/Repairs: | The knobs have been replaced. The original Vibrola comb has been removed by a previous owner. The low E tuner's bushing is missing. |
| Case Details: | Gig Bag |
| Cosmetic Condition: | This vintage Epiphone guitar has aged well and is in good condition. The finish is glossy with checking, shallow scratches, and some small dings scattered throughout. The bass side waist has some small chips and dents. The back of the body and neck show some discolored scuffs. The metal hardware is lightly tarnished with age. |
| Serial Number: | 004695 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with medium-low action and optimal neck relief. The frets are medium with light play wear. The serial number dates to 1967. |