This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
12
- Used
Fender 70th Anniversary American Professional II Stratocaster Sunburst 2023
Fender 70th Anniversary American Professional II Stratocaster Sunburst 2023
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: US23091054
Weight: 7lbs 12oz
£1,211.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.4k Middle: 7.3k Neck: 7.4k |
| Weight: | 7lbs 12oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | US23091054 |
| Tech Notes: | This Stratocaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |
SKU: U6377428602

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.4k Middle: 7.3k Neck: 7.4k |
| Weight: | 7lbs 12oz |
| Modifications/Repairs: | None. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | US23091054 |
| Tech Notes: | This Stratocaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |