1
/
of
10
- Used
Fender American Deluxe Telecaster Aged Cherry Sunburst 2007
Fender American Deluxe Telecaster Aged Cherry Sunburst 2007
Regular price
£903.00
Regular price
Sale price
£903.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: DZ6292661
Weight: 8lbs 6oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
£903.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret 0.87" - 12th fret 0.87" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original single-coil pickups with push/push volume, tone, and a 3-way switch |
| Pickup Measurements: | neck: 10.98k ohms - bridge: 12.66k ohms |
| Weight: | 8lbs 6oz |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition. There are light finish scratches throughout the body. There is a small section on the treble side of the lower bout where the finish has chipped off; exposing wood. |
| Serial Number: | DZ6292661 |
| Tech Notes: | The truss rod is maxed and the neck has slight relief in it, but the guitar plays well with low string action. The frets are tall with moderate play wear. There are some divots in the frets, but they do not effect playability. |
SKU: U7590806305

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" |
| Neck Thickness (IN): | 1st fret 0.87" - 12th fret 0.87" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Electronics: | Original single-coil pickups with push/push volume, tone, and a 3-way switch |
| Pickup Measurements: | neck: 10.98k ohms - bridge: 12.66k ohms |
| Weight: | 8lbs 6oz |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in good condition. There are light finish scratches throughout the body. There is a small section on the treble side of the lower bout where the finish has chipped off; exposing wood. |
| Serial Number: | DZ6292661 |
| Tech Notes: | The truss rod is maxed and the neck has slight relief in it, but the guitar plays well with low string action. The frets are tall with moderate play wear. There are some divots in the frets, but they do not effect playability. |