This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now
1
/
of
9
- Used
Fender American Professional II Precision Bass Black 2022
Fender American Professional II Precision Bass Black 2022
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: US22101510
Weight: 8lbs 12oz
£1,177.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | 1963 "C" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | The pickup has been replaced with a Lollar pickup. The guitar has the pickup, a volume pot, and a tone pot. |
| Pickup Measurements: | 10.4 kΩ |
| Weight: | 8lbs 12oz |
| Modifications/Repairs: | -The pickup has been upgraded to a Lollar pickup. The original pickup is included in the case. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | US22101510 |
| Tech Notes: | This used Fender bass plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minimal play wear. The fingerboard has a small ding on its edge near the first fret. |
SKU: U6531703502

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | 1963 "C" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | The pickup has been replaced with a Lollar pickup. The guitar has the pickup, a volume pot, and a tone pot. |
| Pickup Measurements: | 10.4 kΩ |
| Weight: | 8lbs 12oz |
| Modifications/Repairs: | -The pickup has been upgraded to a Lollar pickup. The original pickup is included in the case. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Serial Number: | US22101510 |
| Tech Notes: | This used Fender bass plays well with low action and optimal neck relief. The frets are wide and tall with minimal play wear. The fingerboard has a small ding on its edge near the first fret. |