This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
8
- Used
Fender American Special Stratocaster w/ Custom Shop Neck Black
Fender American Special Stratocaster w/ Custom Shop Neck Black
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: N/A
Weight: 8lbs
£1,059.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Lollar pickups with a five-position switch and cts pots. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.3k Middle: 7.5k Neck: 6.6k |
| Weight: | 8lbs |
| Case Details: | Non-original gig bag. |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with minor wear throughout. The neck is a Custom Shop late 60s maple cap neck and the body is a Fender American Standard alder body. |
| Serial Number: | N/A |
| Tech Notes: | This Stratocaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |
SKU: U6834944704

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Lollar pickups with a five-position switch and cts pots. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.3k Middle: 7.5k Neck: 6.6k |
| Weight: | 8lbs |
| Case Details: | Non-original gig bag. |
| Cosmetic Condition: | Guitar is in good cosmetic condition with minor wear throughout. The neck is a Custom Shop late 60s maple cap neck and the body is a Fender American Standard alder body. |
| Serial Number: | N/A |
| Tech Notes: | This Stratocaster plays well with low action. The frets are tall and show light wear. |