1
/
of
10
- Used
Fender Custom Shop '60 FMT Stratocaster Natural 1995
Fender Custom Shop '60 FMT Stratocaster Natural 1995
Regular price
£2,339.00
Regular price
Sale price
£2,339.00
Unit price
/
per
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: CN402181
Weight: 8lbs 2oz
Chat or call us to view this item in our showroom!
-
This Item Ships Free!
-
Return Policy
£2,339.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.83" 12th - 0.96" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has three single coil pickups, a five-way selector switch, a volume pot, and two tone pots. |
| Pickup Measurements: | neck - 6.3 kΩ, middle - 6.1 kΩ, bridge - 6.4 kΩ |
| Hardware: | The strap buttons have been replaced with strap locks. |
| Weight: | 8lbs 2oz |
| Modifications/Repairs: | The strap buttons have been replaced with strap locks. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Fender guitar is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratching and a handful of small, shallow dents. |
| Serial Number: | CN402181 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium with minor play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |
SKU: U7584827401

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - 0.83" 12th - 0.96" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has three single coil pickups, a five-way selector switch, a volume pot, and two tone pots. |
| Pickup Measurements: | neck - 6.3 kΩ, middle - 6.1 kΩ, bridge - 6.4 kΩ |
| Hardware: | The strap buttons have been replaced with strap locks. |
| Weight: | 8lbs 2oz |
| Modifications/Repairs: | The strap buttons have been replaced with strap locks. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Fender guitar is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratching and a handful of small, shallow dents. |
| Serial Number: | CN402181 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium with minor play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |