This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish |
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | Soft "V" |
| Neck Thickness (IN): | 1st- 0.85" 12th- 0.97" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original electronics and wiring with master volume, neck and middle tone controls, and 5-way selector switch. |
| Pickup Measurements: | Neck- 5.9k Middle- 5.9k Bridge- 6.1k |
| Hardware: | Original hardware |
| Weight: | 7lbs 10oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | The guitar is in very good cosmetic condition with minimal signs of aging and play wear. The original factory plastic wrap is still on the pickguard. |
| Serial Number: | 01 of 25 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are narrow and tall with minimal play wear. |
| Trem Arm Included: | Yes |