This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Alder |
| Body Details: | Alder body. |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Profile: | "C" shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st- .85" 12th- .98" |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Maple neck with unbound maple fingerboard and black dot inlays. |
| Electronics: | Electronics have been replaced. Three single-coil pickups, 5-way selector switch, master volume, two tone controls. |
| Pickup Measurements: | neck 5.6k ohms middle 5.9k ohms bridge 7.6k ohms |
| Hardware: | Pickguard is not original. |
| Weight: | 7lbs 14oz |
| Modifications/Repairs: | - Electronics have been replaced (pickups and pots) - Pickguard is not original |
| Case Details: | Gig Bag. |
| Cosmetic Condition: | This used Fender guitar is in good cosmetic condition with minor play wear, various dings and finish checking throughout. The hardware is lightly tarnished. |
| Serial Number: | N080746 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action. Frets are tall and wide with play wear. |