This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of bass guitars in stock. Shop Now
1
/
of
19
- Vintage
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: S837391
Weight: 9lbs 6oz
£1,211.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original single coil pickup and electronics, with master volume and tone controls. The pot codes date to 1980. |
| Pickup Measurements: | 6.0k |
| Weight: | 9lbs 6oz |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Original Chipboard Case |
| Serial Number: | S837391 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action and optimal neck relief. The truss rod is adjustable, and the frets are tall with only minor wear. The body has a sticker inside dating the bass to 1981. |
SKU: U6506038106

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original single coil pickup and electronics, with master volume and tone controls. The pot codes date to 1980. |
| Pickup Measurements: | 6.0k |
| Weight: | 9lbs 6oz |
| Modifications/Repairs: | None |
| Case Details: | Original Chipboard Case |
| Serial Number: | S837391 |
| Tech Notes: | The bass plays well with low action and optimal neck relief. The truss rod is adjustable, and the frets are tall with only minor wear. The body has a sticker inside dating the bass to 1981. |