This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Electronics: | Original electronics. The guitar has two single coils, a three-way selector switch, a volume pot, a tone pot, and a rhythm circuit with a toggle switch, volume wheel, and tone wheel. |
| Pickup Measurements: | neck - 6.2 kΩ, bridge - 6.4 kΩ |
| Weight: | 8lbs 2oz |
| Modifications/Repairs: | -The pickguard has been replaced. -The switch tip has been replaced. -The bridge has been upgraded with a Mastery bridge. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Fender guitar is in good condition. The finish is glossy with some light surface scratching. The edges of the pickguard are well worn with shallow divots. The back of the body shows some longer finish scratches. |
| Serial Number: | MX15603123 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are medium width and tall with minimal play wear. |