This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Alder |
| Body Details: | Solid Alder Body |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Maple neck with a rosewood fretboard and white dotted inlays |
| Electronics: | Neck Pickup: Fender Vintage-style '50s Jazzmaster Single-coil Bridge Pickup: Fender Vintage-style '50s Jazzmaster Single-coil Controls:1 x master volume, 1 x master tone, 2 x thumbwheel (neck volume, neck tone) Switching: 1 x slide switches (Lead/Rhythm), 3-way Toggle Pickup Switch |
| Pickup Measurements: | Bridge: 8.20k Neck: 8.03k |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 15oz |
| Case Details: | Gig bag included |
| Cosmetic Condition: | The guitar has a crack on the top bout of the body, and a smaller crack on the back of the body. |
| Serial Number: | MX24070168 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with optimal neck relief, and low string action. The frets stand tall with no sign of play wear. |