This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Body Material: | Alder |
| Body Details: | Alder body |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Neck Profile: | "C" |
| Fingerboard Radius: | 9.50" |
| Nut Width: | 1-21/32" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Neck Details: | Maple neck with an unbound pau ferro fingerboard and tan dot inlays |
| Electronics: | Original Tex-Mex single-coil pickups with master volume, 2x tone, and a 5-way blade switch selector. Positions 2 and 4 do not hum cancel |
| Pickup Measurements: | neck: 5.63k ohms - middle: 5.59k ohms - bridge: 5.54k ohms |
| Hardware: | Original |
| Weight: | 7lbs 6oz |
| Case Details: | No case/gig bag |
| Cosmetic Condition: | This guitar is in very good condition. The body is factory relic'd. |
| Serial Number: | MX23061046 |
| Tech Notes: | This guitar plays great with optimal neck relief and low string action. The frets are tall with no signs of play wear. Pickup positions 2 and 4 do no hum cancel due to how the pickups are wound. Still sounds great and electronics work fine otherwise. |