This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of acoustic guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Top Material: | Spruce |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Brazilian Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Fingerboard Radius: | 10.00" |
| Nut Width: | 1-9/16" |
| Electronics: | None |
| Weight: | 3lbs 4oz |
| Modifications/Repairs: | -Replaced D tuner -Reglued body braces |
| Case Details: | Original Chipboard Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Gibson guitar has aged nicely, with pick scratches, small dents, and other mild blemishes on the glossy finish. The finish has nice checking, and the back of the neck is smooth and glossy. There is a deep gouge on the back of the headstock where the serial number was. |
| Serial Number: | NA |
| Tech Notes: | The guitar plays well with medium action; the saddle has a limited range of adjustability, but the guitar plays well. The plastic bridge is lifting slightly around the edges, but this has been left as the bridge is original. The lack of a serial number prevents accurate dating, but the model and Brazilian rosewood fretboard dates it to the early 1960s. |