This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original sunburst finish. |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" Shape |
| Neck Thickness (IN): | 1st. Fret: .79" & 12th. Fret: .98" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-9/16" |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Electronics: | Original Gibson "Pat. No." sticker humbuckers with a three-position switch, two volume pots, and two tone pots. All electronics appear to be original with the pots maintaining their shielding covers. Codes are not visible due to these covers. |
| Pickup Measurements: | Bridge: 7.6k Neck: 7.5k |
| Hardware: | Original nut, bridge, tail-piece, and pickguard. The tuners are not original. Originals are included in the case. |
| Weight: | 6lbs 12oz |
| Modifications/Repairs: | -Refret. -Non-original tuners(originals are included with the guitar). |
| Case Details: | Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This vintage Barney Kessel is in good cosmetic condition with minor play wear for it's age. There is checking present as well as a few minor dings and dents throughout. |
| Serial Number: | 891413 |
| Tech Notes: | This Barney Kessel plays well with low action. The frets are tall and show little wear. This is being dated to 1967 based on the serial number and cosmetic appointments. |