This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | "C" profile |
| Neck Thickness (IN): | .90" (1st fret), 1.02" (12th fret) |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original Gibson pickups and electronics, with 3-way toggle switch and volume/tone controls for each pickup |
| Pickup Measurements: | 7.9k (neck), 7.9k (bridge) |
| Hardware: | The tailpiece has been replaced with a locking stopbar. The original is included in the case. |
| Weight: | 8lbs 8oz |
| Modifications/Repairs: | Replaced tailpiece. |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used Gibson Les Paul is in very good cosmetic condition. There is some light finish cracking around the bridge volume knob, as well as a few other minor signs of use on the glossy finish. |
| Serial Number: | 69068 |
| Tech Notes: | The guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets show minimal wear. |