This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
12
- Used
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: A99024
Weight: 8lbs
£2,799.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.92 12th: 1.02 |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Two humbucker pickups, two volume controls, two tone controls, and a three position pickup selector switch. |
| Pickup Measurements: | Neck: 7.49kΩ Bridge: 7.95kΩ |
| Hardware: | Original nickel hardware |
| Weight: | 8lbs |
| Case Details: | Original Hardshell Case with Certificate of Authenticity. |
| Cosmetic Condition: | The finish is glossy and in great condition. The hardware has begun to tarnish slightly. |
| Serial Number: | A99024 |
| Tech Notes: | This used guitar plays great with low action and has been setup in standard tuning. |
SKU: U6479673502

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | C |
| Neck Thickness (IN): | 1st: 0.92 12th: 1.02 |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Two humbucker pickups, two volume controls, two tone controls, and a three position pickup selector switch. |
| Pickup Measurements: | Neck: 7.49kΩ Bridge: 7.95kΩ |
| Hardware: | Original nickel hardware |
| Weight: | 8lbs |
| Case Details: | Original Hardshell Case with Certificate of Authenticity. |
| Cosmetic Condition: | The finish is glossy and in great condition. The hardware has begun to tarnish slightly. |
| Serial Number: | A99024 |
| Tech Notes: | This used guitar plays great with low action and has been setup in standard tuning. |