This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now
1
/
of
12
- Used
Gibson Custom '59 ES-335 Satin Satin Ebony 2019 LEFTY
Gibson Custom '59 ES-335 Satin Satin Ebony 2019 LEFTY
Have one of these you would like to sell? Contact us here to get started!
Serial Number: A91162
Weight: 8lbs 1oz
£2,799.00
Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | Medium C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .86" 12th - .95" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original electronics. Two Burstbuckers with a three-way toggle switch and independent volume and tone controls. |
| Pickup Measurements: | Neck - 7.83kΩ Bridge - 7.71kΩ |
| Hardware: | Original hardware |
| Weight: | 8lbs 1oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used guitar is in very good condition. The satin finish is smooth with some very light surface scratches throughout. |
| Serial Number: | A91162 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are high with minimal wear. |
SKU: U6185760301

Description
Description
The following specs were carefully collected and recorded by a skilled technician.
For a more detailed description and questions regarding sound, feel, or cosmetic
condition, please visit our Lincoln Avenue showroom or call to speak to one of our
Used and Vintage experts.
| Finish Details: | Original finish |
| Top Material: | Maple |
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Neck Profile: | Medium C |
| Neck Thickness (IN): | 1st - .86" 12th - .95" |
| Fingerboard Radius: | 12.00" |
| Nut Width: | 1-11/16" |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Electronics: | Original electronics. Two Burstbuckers with a three-way toggle switch and independent volume and tone controls. |
| Pickup Measurements: | Neck - 7.83kΩ Bridge - 7.71kΩ |
| Hardware: | Original hardware |
| Weight: | 8lbs 1oz |
| Case Details: | Original Hardshell Case |
| Cosmetic Condition: | This used guitar is in very good condition. The satin finish is smooth with some very light surface scratches throughout. |
| Serial Number: | A91162 |
| Tech Notes: | This guitar plays well with low action and optimal neck relief. The frets are high with minimal wear. |