This item is currently out of stock, but don't fret! We have a lot of electric guitars in stock. Shop Now

Description
Description
Carrying on Orville Gibson’s historic pursuit of sonic excellence and aesthetic perfection, the Gibson Custom Shop combines traditional instrument-making techniques, innovative methods, and meticulous attention to detail to craft instruments worthy of its banner-era slogan, “Only a Gibson is Good Enough.”
This instrument exclusively features woods hand-picked by CME’s expert guitar-buying team at the Gibson Custom Shop in Nashville, paired with one of our favorite finishes, plus a thoughtful combination of preferred fingerboards, neck profiles, pickups, and hardware, to make this customized Gibson guitar.
Specs
Specs
General
| Series: | Gibson Custom Shop Historic |
| Country of Manufacture: | Made in the USA |
| Serial Number: | 407783 |
| Product Color: | Antique Silverburst |
| Relic/Aging Level: | VOS (Vintage Original Spec) |
| Case Type: | Hardshell Case Included |
| Factory Setup: | E Standard (E-A-D-G-B-E) |
Body
| Body Shape: | SG |
| Body Material: | Mahogany |
| Body Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
Neck
| Neck Material: | Mahogany |
| Neck Finish: | Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Shape: | 61 SG |
| Fingerboard Material: | Indian Rosewood |
| Nut Material: | Nylon |
| Nut Width: | 1.687" (42.85mm) |
| Fingerboard Radius: | 12" (304.8mm) |
| Scale Length: | 24.75" (628.65mm) |
| Number of Frets: | 22 Frets |
| Neck Joint: | Long Tenon, Hide Glue Fit |
| Fingerboard Inlay: | Small Blocks |
| Inlay Shape: | Blocks |
| Side Marker Inlay: | White Side Dots |
Electronics
| Bridge Pickup: | Custom Soapbar P-90 |
| Neck Pickup: | Custom Soapbar P-90 |
| Controls and Switching: | Old Bumblebee Caps, Vintage Taper Pots |
Hardware
| Hardware Color: | Nickel VOS |
| Bridge: | Lightning Bar |
| Tuning Machines: | Kluson 3 on side Strip w/White Buttons |
| Saddle: | Metal |
| Pickguard: | 3-Ply Black |
| Knobs: | Black Witch Hat w/Silver Inserts |